Průmysl

Zeptejte se, doporučíme

Kamila Gregorczyk kamila.gregorczyk@lanex.cz

Lodní průmysl

Přestože je práce s ocelovými lany velice náročná a mnohdy také nebezpečná, jejich používání je v lodním průmyslu stále běžné. Oproti tomu lana textilní vynikají svou pevností a zároveň flexibilitou, odolností a nízkou váhou. Jejich použití je jednodušší a především bezpečnější. Lodní lano HMPE, které je vyrobeno z inovativního vysokopevnostního textilní materiálu, plně nahradí lano ocelové, usnadní práci a sníží riziko škod jak na zdraví, tak na majetku. 

Pro zajištění maximálního výkonu lana je nutné vybírat dle jeho použití. Ať už se jedná o lano pro kotvení, naviják, tažení lodi či k rybaření, každé použití má odlišné nároky. Životnost lan je ovlivněna nejen materiálem použitým při výrobě, ale také provozní teplotou, působením chemikálií a UV záření, správným zacházením a skladováním. V případě, že je lano používáno v prostředí, kde se tvoří větší množství statické elektřiny, lze jej ošetřit antistatickou povrchovou úpravou.

Lodní lana dělíme dle počtu pramenů na:

  • 12- a 8pramenná – pevná a odolná lana ideální pro lodní průmysl (námořní lodě, přeprava materiálu a osob, těžební činnost na otevřeném moři). 12 pramenné lano má kulatější tvar a je odolnější vůči oděru.
  • 4- a 3pramenná – vhodná především na menší lodě a k rybaření.

Základní materiál pro výrobu lodních lan je vyráběn na vlastních extruzních linkách a testování probíhá v testovacím centru LANEX. Kvalitu lan tak máme plně pod kontrolou.

Jaké jsou rozdíly mezi běžným lodním lanem a lanem HMPE? Podívejte se:

Používáním uzlů je pevnost lana snížena až polovinu, doporučujeme jej proto zaplést. Zapletením lana vznikne trvalá smyčka na jeho konci. V případě dlouhodobého připevnění a zvýšeného tření lze životnost smyčky prodloužit přidáním ochrany formou oka s náprstkem, ochrany polyesterové či na suchý zip.

Lodní lana jsou certifikována institucemi jako je Germanisher Lloyd Registr a Rossijskij Morskoj Registr. Na oka a smyčky máme certifikaci MEG 4.

Použití

Při výběru toho správného lodního lana je zásadní způsob jeho použití. Každé lano je určeno pro jinou aplikaci, ať už se jedná o kotvení lodí, rybaření či o práci na otevřeném moři. Vyberte si to správné právě podle Vašich požadavků.

Lodní průmysl

Produkty

Seznamte se s naší širokou nabídkou produktů určených pro lodní průmysl. Kromě lodních lan nabízíme také zvedací smyčky určené k nakládání těžkých břemen či kotvící smyčky a oka, které díky své pružnosti absorbují nárazy a tím ochrání primární kotvící lano. Rozsáhlému výběru lan a smyček sekunduje neméně rozmanitá nabídka prostředků osobního zabezpečení, které jsou nedílnou součástí práce na lodích a v přístavech.

Rady a tipy

Víte, jak se vyrábí lodní lana? Víte, jak je testujeme a jaké jsou výhody lana HMPE ve srovnání s běžným lodním lanem? Podívejte se na videa, ve kterých se vše dozvíte.

Lodní průmysl

Ke stažení

Stáhněte si stručné a přehledné shrnutí specifikací jednotlivých lan z naší nabídky, které můžete snadno poslat svým kolegům či obchodním partnerům, nebo si projděte některé z obsáhlých materiálů, jež se věnují našim produktům více do detailu. K dispozici je také návod pro to správné používání lodních lan.

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů