Společnost LANEX vyrábí jachtařská lana a šňůry, jež dosahují vysokých standardů. Avšak podmínky, za kterých jsou lana používána, výrazně ovlivňují jejich vlastnosti. Při dodržování následujících doporučení se prodlouží životnost používaných lan a také se zvýší bezpečnost při používání těchto lan na lodi.
- Prvním krokem ke správné péči je navíjení a odvíjení lana. Ideálně by mělo být lano navinuto ve tvaru osmičky, která zabraňuje stáčení a smyčkování lana.
- Zabraňte zbytečnému vystavení lana drsným povrchům, ostrým hranám, chemickým vlivům a vysokým teplotám.
- Lana skladujte čistá a suchá mimo přímé sluneční záření.
- Vyvarujte se ostrému ohýbání lana při vystavení napětí, neboť by v takovém případě byla namáhána jen zhruba polovina vláken. Minimální průměr ohybu lana by měl být šestinásobek průměru lana.
- Lana se výrazně opotřebovávají v exponovaných místech, kde jsou po dlouhou dobu vystavena tření a oděru. Je proto vhodné tato místa kontrolovat a pravidelně měnit nastavení lana tak, aby bylo namáháno rovnoměrněji. Nejvíce exponovanými jsou u lan místa přicházející do styku se záseky, průvlaky, kladkami apod.
- Krystaly soli jsou přirozeným abrasivem, které má negativní vliv na životnost a spolehlivost lana. Prevencí může být namočení a proprání lana v teplé (cca 30 °C) neslané vodě a následné usušení na stinném místě.
- Nikdy nestůjte ve směru napětí lana, neboť při přetržení Vám lano může svou uvolněnou energií způsobit vážná zranění. Poddimenzovaná kování při svém utržení zvyšují riziko úrazu.
- Pravidelně lana prohlédněte, zda jejich stav odpovídá účelu a podmínkám použití. Nevyhovující lana vyřaďte z provozu. Signálem k vyřazení lana může např. být:
- výrazně poškozený oplet lana,
- objevující se prášení jádra (vnitřní otěr) lana,
- rozpadající se vlákna lana po otěru rukou (degradace materiálu vlivem UV záření),
- prostupující vnitřní vlákna skrz vnější oplet lana,
- ztvrdlá část lana,
- zpečená vlákna lana,
- poškození lana chemickými vlivy.