• Home
  • Seznamte se se SPELEO lanem
Lana, šňůrky, textilní vlákna, skané a neskané pásky do každého odvětví.

Průmysl

Lana, šňůrky, textilní vlákna, skané a neskané pásky do každého odvětví.
Chci vědět více

Seznamte se se SPELEO lanem

Proč nelze použít horolezecké lano pro speleologii

Lana se dělí na DYNAMICKÁ (horolezecká)STATICKÁ (pracovní, speleo). Největším rozdílem je jejich průtažnost. U speleo lana je průtažnost nízká, proto je označováno jako nízkoprůtažné, u horolezeckého je naopak zvýšená. Při sportovním lezení ve skalách je potřeba, aby lano bylo pružné, protože je tak snížená rázová síla pádu. U pracovních lan je velká elastičnost nežádoucí, protože se používají při činnostech, kdy je nezbytná jejich pevnost – záchranné akce, speleologie či práce ve výškách.

Typy statických lan

  • TYP A: požadovanou minimální pevností je 22 kN, je určen pro práci ve výškách a nad vodní hloubkou, pro záchranu, speleologii a podobné činnosti.
  • TYP B: požadovanou minimální pevností je 18 kN, má obvykle menší průměr a je vyžadována větší péče při používání. Je využíván zejména při limitující hmotnosti, například na expedici.

I statické lano má dynamiku 

Je důležité, aby i nízkoprůtažné lano mělo svou pružnost. Všechna statická lana jsou zkoušena i z hlediska dynamického výkonu, na zkušebním vzorku dlouhém 2 m a s hmotností zkušebního břemene 100 kg u lana typu A, 80 kg u lana typu B. V obou případech je nutné, aby lano bez přetržení sneslo pět zkušebních pádů.

ARSY line - tworzenie stron i sklepów internetowych