Seznamte se se SPELEO lanem

Proč nelze použít horolezecké lano pro speleologii

Lana se dělí na DYNAMICKÁ (horolezecká)STATICKÁ (pracovní, speleo). Největším rozdílem je jejich průtažnost. U speleo lana je průtažnost nízká, proto je označováno jako nízkoprůtažné, u horolezeckého je naopak zvýšená. Při sportovním lezení ve skalách je potřeba, aby lano bylo pružné, protože je tak snížená rázová síla pádu. U pracovních lan je velká elastičnost nežádoucí, protože se používají při činnostech, kdy je nezbytná jejich pevnost – záchranné akce, speleologie či práce ve výškách.

Typy statických lan

  • TYP A: požadovanou minimální pevností je 22 kN, je určen pro práci ve výškách a nad vodní hloubkou, pro záchranu, speleologii a podobné činnosti.
  • TYP B: požadovanou minimální pevností je 18 kN, má obvykle menší průměr a je vyžadována větší péče při používání. Je využíván zejména při limitující hmotnosti, například na expedici.

I statické lano má dynamiku 

Je důležité, aby i nízkoprůtažné lano mělo svou pružnost. Všechna statická lana jsou zkoušena i z hlediska dynamického výkonu, na zkušebním vzorku dlouhém 2 m a s hmotností zkušebního břemene 100 kg u lana typu A, 80 kg u lana typu B. V obou případech je nutné, aby lano bez přetržení sneslo pět zkušebních pádů.

ARSY line - создание сайтов…