Novinky

La Grace opět pluje

La Grace opět pluje

Okamžik, na který všichni příznivci La Grace netrpělivě čekali skoro tři čtvrtě roku, nastal v úterý 6. srpna. Ve španělském přístavu Sotogrande byla na vodu spuštěna na opravená plachetnice La Grace, která na konci října 2012 ztroskotala ve Španělsku. Tato replika brigy z 18. století pluje po mořích už 20 let, během kterých zažila 3 útoky pirátů, a která díky houževnatosti kapitána Josefa Dvorského opět odplula 10. srpna, tentokrát k ostrovu Elba. LANEX se může pyšnit tím, že loď byla a po opravě zase je vybavena lany z Bolatic.

La Grace pod vedením najatého kapitána ztroskotala v noci z 25. na 26. října 2012 u španělského letoviska Marbella. V noci se jí uvolnila kotva a loď se posunula na mělčinu.

Celková cena škody se podle odhadů Josefa Dvorského může pohybovat někde mezi 18 - 20milióny Kč. Opraven byl poškozený kýl, kormidlo a obšívka. Vzhledem k tomu, že loď byla 14 dní zcela zalita vodou, bylo třeba zcela vyměnit kompletní vnitřní vybavení lodě, včetně repase motoru a kompletní elektroinstalace.

Díky práci mnoha dobrovolníků a hlavně finančním příspěvkům mnoha lidí, kteří se rozhodli podpořit úsilí loď po ztroskotání znovu opravit, se dílo povedlo a loď od srpna znovu brázdí moře a dělá dobré jméno celé České republice.

Zdroj:
Česká asociace námořního jachtingu